„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew

„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego,  że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew
Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena Reczulska - Nauczyciel wspierający

Łódź, Poland
Pedagog specjalny, nauczyciel wspierający w klasie I.

Obserwatorzy

środa, 31 marca 2010

Życzenia - składamy i dziękujemy.


Życzenia p. Edyta Kowalska i III klasowa II b
***

Wielkanoc 2010 w ISP nr 67





W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość upamiętniająca Misterium Wielkanocne. Dzieci z klasy III b pod kierunkiem p. Iwony Wodzińskiej oraz pań Katechetek przedstawiły montaż słowno muzyczny, który poruszył serca i umysły wszystkich zebranych. Gość honorowy, ksiądz Marek Kamiński, udzielił zebranym wielkanocnego błogosławieństwa oraz poświęcił tradycyjne jajeczko, którym wraz z serdecznymi życzeniami podzielili się członkowie szkolnej społeczności. Całość uzupełniły niezwykłe dekoracje wykonane przez p. Agnieszkę Gierba- Grodzicką.




Po przejściu do sali, w naszej klasie również wielkanocnym serdecznościom nie było końca. Dzieci podzieliły się jajeczkiem, spróbowały pysznych mazurków upieczonych przez Tatusia Bartka, obdarowane zostały drobnymi, słodkimi upominkami. Na zakończenie świetnie bawiły się podczas "jajecznego" konkursu polegającego na przesunięciu bez użycia rąk plastikowego niezdobionego jeszcze jajka. Powiewom, podmuchom i radosnym śmiechom nikt nie mógł się oprzeć - nawet panie M.
;)

poniedziałek, 29 marca 2010

POZDROWIENIA DLA NATALKI



NATALKO!!!

Cała klasa II b wraz z paniami Martą i Magdą serdecznie Cię pozdrawia.
Życzymy Ci zdrówka i z niecierpliwością czekamy na Ciebie. WRACAJ SZYBKO.

Pa.

Uwaga ważne w kwietniu

1. Dnia 8. 04 nie przychodzimy do szkoły ponieważ uczniowie klas szóstych piszą swój pierwszy duży sprawdzian...Test szóstoklasisty.

2. Za mleko w kwietniu płacimy 3 zł.

3. Przerwa świąteczna trwa od 1.04 do 6. 04 włącznie. Do szkoły wracamy 7. 04 w Środę.

4. Badanie zatok - dn. 7. 04. br koszt badania 15 zł

5. W dniu 9. 04 piątek wychodzimy do kina Silver Screen na film "Alicja w Krainie Czarów". Zbiórka o 8:50 w szkole - powrót 11:30. Koszt biletu 17 zł. Wracamy na RELIGIĘ!!!

POZDRAWIAM
;)

niedziela, 28 marca 2010

Wkrótce Wielkanoc...czy znamy wszystkie tradycyjne obrzędy???


WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią.
W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne.

ZWYCZAJE I TRADYCJE WIELKANOCNE
Palemki na szczęście Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową.
Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatkami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświeceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połkniecie jednej poświeconej bazi wróżyło zdrowie
i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

Świąteczne porządki
Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – wymiatamy z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Topienie Judasza
Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.

Wielkie grzechotanie
Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.

Pogrzeb żuru
Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia
W równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją „wieszano” go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.

Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Specjalnie dla dziewcząt
Uwaga dziewczyny, – jeżeli w Wielką Sobotę obmyjecie twarz w wodzie, w której gotowały się jajka na święconkę, to znikną piegi i inne mankamenty urody!

Wielka Niedziela – dzień radości

W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Szukanie zajączka
Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Wielkanocne jajo
Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Rumuńskie przysłowie ludowe mówi:, „Jeśli my, chrześcijanie zaprzestaniemy barwienia jaj na czerwono, wówczas nastąpi koniec świata”. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Zawiera wszystkie konieczne dla odżywienia organizmu składniki: białko, tłuszcz, sole mineralne i witaminy. Ma około 100 kalorii.

http://asksa.republika.pl/wielkanoc.htm Witryna Aliny Sosik

Przesiewowe badanie zatok u dzieci

sobota, 20 marca 2010

Już wiosna.


Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to 21 marca. Astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie gdy Słońce "przekracza" równik (ang: Equinox - równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca. W 2010 roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godzinie 18:32 czasu polskiego.

Tradycje, obrzędy, zwyczaje...
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".
Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary.

Tekst: http://halloween.friko.net/swieto-wiosny.html

PS: Dzieciaki! Święto świętem, ale my Wasi Kochani Nauczyciele WAGARÓW NIE TOLERUJEMY. Pamiętajcie...Do zobaczenia w szkole...

Zdjęcia p. Edyta Kowalska
:)

Chopin w oczch drugoklasistów...2010 Rokiem Chopinowskim.




9 maja 2008 roku Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.

200 lat temu, 22 lutego 1810 roku w Żelazowej Woli, urodził się Fryderyk Franciszek Chopin, kompozytor i pianista polski. Data ta jest podawana przez większość historyków. Pochodzi ona z metryki chrztu sporządzonej kilka tygodni po urodzinach kompozytora - artysta i jego rodzina podawali datę 1 marca 1810 roku. Chopin zmarł 17 października 1849 roku na gruźlicę płuc w swoim paryskim mieszkaniu przy Placu Vendôme. Pochowany został na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą kompozytora, jego serce przywieziono do Warszawy. Zostało ono wmurowane w filar kościoła pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Fryderyk Chopin uważany jest do dziś za największego kompozytora polskiego.
Do jego twórczości nawiązywali bez mała wszyscy polscy kompozytorzy przez wiele następnych pokoleń. Oryginalna harmonia w jego muzyce wywarła także wpływ na kompozytorów zagranicznych (m.in. Wagnera). Miniatury inspirowały Roberta Schumanna i Franciszka Liszta.
Chopin do dzisiaj pozostaje jednym z nielicznych Polaków rozpoznawalnych na całym świecie.

Autor artykułu: Mariusz Reczulski - portal Wiadomości 24.pl
...

piątek, 19 marca 2010

Wycieczka do Krakowa




Wycieczka, z której pocztówki oglądacie, odbyła się 16-17 III. W zimowej oprawie Kraków prezentował się dostojnie i jak zwykle pięknie. Dla uczestników były to dwa dni wypełnione po brzegi atrakcjami, ciekawostkami, legendami...artystyczno - historycznymi wędrówkami. Wawel, Smocza Jama, Sukiennice, Kościół Mariacki, Kazimierz i Kościół na Skałce to perełki naszej kultury i tradycji, które z zapartym tchem oglądały zarówno dzieci, jak i nasi zagraniczni goście. Ukoronowaniem wyprawy był pobyt w Kopalni Soli w Wieliczce.
Z radością słuchałam relacji Kuby Śmiałowskiego i Maćka Kowalskiego, którzy z zapałem wprowadzali mnie w szczegóły pobytu...a zobaczyli, poznali i zapamiętali naprawdę wieeeele. Aż żal, że nas z Wami nie było...
PS. Chłopaki, Pani Julita bardzo, bardzo Was chwaliła...powiedziała, że jesteście na medal.
:)

poniedziałek, 15 marca 2010

Goście z programu "Amusing Europe"





















W naszej małej szkółce ostatnio znów zrobiło się gorąco...mimo, że sroga zima za oknami. Odwiedzili nas bowiem niezwykli i niezwykle mili goście.
Na zaproszenie Dyrekcji i koordynatora projektu Socrates Comenius - Amusing Europe- p. Julity Skulimowskiej - Wilk przybyli do naszej placówki nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół we Włoszech i Wielkiej Brytanii. Panie z zainteresowaniem obejrzały przygotowany przez dzieci (pod kierunkiem p. Eli Pieczątkiewicz i p. Doroty Wróblewskiej) program artystyczny " W krainie baśni 2010".
Dalej przyszła kolej na odwiedziny w poszczególnych oddziałach. Nasza klasa, na ten dzień, zamieniła się w bajkowo - dobranockową Republikę Czech. Symbole naszych południowo - zachodnich sąsiadów już od drzwi zapraszały do krainy, w której gospodarzem był Rozbójnik Rumcajs, jego żona Haneczka i mały Cypisek. Dzieci w języku czeskim powitały naszych gości i zaprosiły do wspólnego "zadania" - układania puzzli z bohaterami czeskich bajek: Rumcajsem, Krecikiem, Sąsiadami...a nawet Żwirkiem i Muchomorkiem. Zadanie okazało się dość proste, a przy tym śmiechu było co nie miara. Po raz kolejny przekonałyśmy się, że dzieci nie mają żadnych problemów z pokonywaniem barier językowych, kulturowych i ...innych. Szkoda tylko, że nasi goście mieli tak mało czasu i piosenkarze Kuba z Maćkiem nie zdążyli odśpiewać swojego Jożina...ale cóż...wszystkie klasy chciały się pokazać z jak najlepszej strony.
Myślę, że nasza mała Integracyjna bardzo się przybyszom podobała, a pobyt w Łodzi zapamiętają miło i na długo. Nasze dzieciaki otrzymały także solidną porcję wiadomości o Republice Czech...co z pewnością wyjdzie im na dobre, poszerzając do tej pory zdobytą wiedzę.
Kolejny przystanek...Kraków i Wieliczka. Wkrótce i o tym poczytacie....zapraszam.
:)

niedziela, 7 marca 2010

8 marca - marcowy kwiat...





Wszystkim dziewczynkom, kobietkom dużym i małym
w dzisiejszym dniu życzenia składają...
chłopaki z II b

KONSULTACJE W INNYM TERMINIE !!!

Drodzy Rodzice.
Konsultacje z powodu Rekolekcji zostają przełożone z dnia 11 III na 18 III. Czekamy na Państwa od godziny 17:00. Zainteresowanych Rodziców serdecznie zapraszamy.
Osoby, z którymi koniecznie potrzebujemy się zobaczyć otrzymają informację w zeszytach do korespondencji.

Pozdrawiamy

środa, 3 marca 2010

REKOLEKCJE



Uwaga!!!
Bardzo ważna informacja.

10, 11, 12 III dzieci ze szkół podstawowej będą uczestniczyły w rekolekcjach. Nasze dzieci również. W tych dniach nie ma zajęć lekcyjnych, świetlica pracuje według planu. Można dziecku wykupić obiady, ale trzeba to zrobić w dniu 9 III z zaznaczeniem w które dni rekolekcji dziecko będzie jadło.
W rekolekcujne dni zbiórka w szkole (dzieci, które chodzą ze szkołą)o godz 10:45 ; powrót o 12:30. Proszę ubrać cieplej dzieci - w kościele może być chłodno.

Wyjście do Teatru Pinokio - ODWOŁANE
Spotkanie z p. dr Danutą Muchą - ODWOŁANE

:)

wtorek, 2 marca 2010

WITAJCIE PO FERIACH



Kochani, witam Was serdecznie po dwutygodniowej przerwie. Odpoczęliście, pobawiliście się...przeżyliście niesamowite przygody???
Mam nadzieję, że zatęskniliście troszkę za naszą małą szkółką ;)
Jeśli chcecie przysyłajcie swoje zdjęcia z ferii...spróbujemy zagdnąć, gdzie odpoczywaliście. Pozdrawiam. Pa

Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena  Teresa Reczulska
Nie wolno niczego nie robić jeżeli nie można zrobić wszystkiego. Turgieniew