„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew

„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego,  że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew
Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena Reczulska - Nauczyciel wspierający

Łódź, Poland
Pedagog specjalny, nauczyciel wspierający w klasie I.

Obserwatorzy

czwartek, 28 października 2010

Uwaga ostrzeżenie!!!!

Drodzy Rodzice!
W związku z pojawiającymi się na Retkini kradzieżami telefonów komórkowych bardzo prosimy o zwrócenie dzieciom uwagi i uczulenie ich na to, aby w drodze z domu do szkoły lub ze szkoły do domu nie rozmawiały z nikim obcym, nie pokazywały posiadanych rzeczy i w razie "zaczepek" nawet niegroźnych natychmiast informowały Państwa lub swoich nauczycieli. Sprawą zajmują się już odpowiednie służby. Prosimy o zachowanie wzmożonej czujności.

!!!!

środa, 27 października 2010

Informacje ...

Informujemy, że w obecnym roku szkolnym w następujące dni, zgodnie z ustawą, nie będzie żadnych zajęć dydaktycznych (jedynie zajęcia opiekuńcze na świetlicy): 2.11; 12.11; 2.05; W tych dniach dzieci pozostają pod Państwa opieką w domu lub korzystają z zajęć świetlicowych.

Dnia 18 XI 2010 r o godz. 17:00 odbędzie się zebranie z Rodzicami. Serdecznie zapraszamy.

W dniu jutrzejszym zajęcia z języka niemieckiego jednak się odbędą. Zaplanowana lekcja "gotowania" - przyrządzenie surówki mimo to nastąpi. Dzieci proszone są o przyniesienie: jabłka, marchewki, tarki, nożyka, deski, ściereczki, głębszego naczynia, łyżki do wymieszania i konsumpcji. Można przygotować dziecku przyprawy tj. cukier, sól, pieprz, sok z cytryny.
;)

wtorek, 26 października 2010

Urodzinki ...



W ubiegłą sobotę odbyła się urodzinowa imprezka u naszej Zosieńki. Jak widać na załączonych obrazkach było wystrzałowo. Dopisała prawie cała klasa. Jesteście fantastycznym zespołem cudownych, życzliwych sobie osób. Myślę, że jubilatka była w siódmym niebie, a jej goście w ósmym... Sto lat kochana Zosiu!!! A kto następny w kolejce do zdmuchiwania świeczek na urodzinowym torcie???














Fotografie p. Dorota i Piotr Kośka

poniedziałek, 25 października 2010

Na szare dni...kolorowe i ciekawe propozycje, jak spędzić wolny czas w Łodzi



Już od jakiegoś czasu w Galerii Łódzkiej można oglądać wystawę zatytułowaną WYNALAZKI LEONARDA DA VINCI. Jeśli macie ochotę zobaczyć projekt czołgu, lotni czy spadochronu; a także Mona Lisę w różnych odsłonach, zostało już naprawdę niewiele czasu. Wystawa zagości w Łodzi jeszcze tylko do 30 października. Polecam - warto.



W Łódzkiej Manufakturze zamieszkały dinozaury... czyli Kołacinek bliżej niż myślisz. Prehistoryczne gady czekają na odwiedzających.

niedziela, 24 października 2010

Nasi mali studenci...





Już prawie od dwóch lat dzieci w wieku od 6 do 12 roku życia mogą "bawić się w studiowanie" pod patronatem Politechniki Łódzkiej. Łódzki Uniwersytet Dziecięcy, o którym mowa, cieszy się dużą popularnością zarówno u dzieci, jak i ich opiekunów. Ciekawe wykłady, pasjonujące ćwiczenia, indeksy i dobra zabawa połączona ze zdobywaniem nowych informacji to prawdziwy przepis na sukces. W dniu dzisiejszym również Uniwersytet Łódzki dla Dzieci zainaugurował wykłady dla najmłodszych. Uczniowie z naszej klasy również uczestniczą w zajęciach. Gratuluję! Tak trzymać dzieciaczki.

A teraz coś jeszcze. Za zgodą naszych wspaniałych mam prezentuję i Ich zainteresowania. Ostatnio mamy Kowalskie wzięły udział w różowym rajdzie samochodowym Arabela Rally. Rajd ten stworzony przez kobiety dla kobiet jest częścią organizowanego w Łodzi Festiwalu Kobiet. W Manufakturze rozegrano dwie konkurencje: „wiercenie dziury w brzuchu” i slalom. Wymogiem slalomu było dowiezienie na metę pełnej szklanki z wodą, którą trzymał pilot kierowcy. Jak widać Panie bawiły się cudnie. Nasze Mamy otrzymały nagrodę za najbardziej różowy team oraz za IV miejsce zajęte w konkursie.
Gratulujemy odwagi, poczucia humoru i zdobytych nagród.

wtorek, 19 października 2010

Dzień Papieski w naszej szkole.



Klasy Va i Vb zaprosiły wszystkich uczniów na uroczysty program słowno - muzyczny upamiętniający kolejną rocznicę wybrania Polaka na Stolicę Piotrową. Pamiętając nauki Jana Pawła II dziękujemy starszym kolegom za wspaniały występ.

Żółwik Sammy i jego podróż ...



Poniedziałkowa podróż do kina Cinema City okazała się być bardzo udana. Film o Żółwiku Sammy'm - ciekawy, kolorowy i niezwykle ekologicznie pouczający. Dzieci uczestniczyły w projekcji trwającej ponad 90 minut bez zniechęcenia, czy znużenia. Sympatyczny gad i jego przyjaciele nawet nas dorosłych chwycił za serce swoją wrażliwością, odpowiedzialnością i humorem. Ta niezwykła kreskówka godna jest polecenia innym kinomanom, co niniejszym czynię. W naszej klasie projekcja filmu o przygodach Sammy'ego zaowocowała gromkimi pro - ekologicznymi dyskusjami i przepięknymi pracami plastycznymi.

A teraz recenzja znaleziona w internecie....pomoc w decyzji dla jeszcze nie - zdecydowanych.

Za:http://olsztyn.naszemiasto.pl/kino/film/19574,zolwik-sammy-sammy-s-avonturen-de-geheime-doorgang,id,t.html

Reżyseria: Ben Stassen
Rodzaj filmu: animowany
Czas [min]: 88
Prod.: USA, 2010 r.

Tylko jeden na tysiąc żółwi morskich osiąga dojrzałość. Dla Sammy’ego te szanse są jeszcze mniejsze. Urodził się tak malutki, że z trudem wyszedł z gniazda. Żółwie dorastają przez 30 do 50 lat, a następnie powracają na plażę, na której przyszły na świat, aby mieć własne potomstwo. Ta pełna ciepła i humoru opowieść rozpoczyna się w 1959 roku, w dniu narodzin Sammy’ego. Przez pierwsze 10 lat swojego życia dryfuje on w wodach oceanu wraz ze swoim przyjacielem Rayem. Potem przez przypadek trafia do domu pewnego chłopca, a następnie postanawia przepłynąć cały świat i odnaleźć swoją wielką miłość z czasów dzieciństwa. Świetna animacja i przepiękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni i dorastaniu. Film opowiada także o naszej planecie i o tym, że środowisko naturalne potrzebuje troski i ochrony.

Święto Komisji Edukacji Narodowej.

Dnia 15. października br. w naszej szkole obchodzono Święto Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowana przez klasę IV a przebiegała pod hasłem "Nie takie ważne żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział", które jest jednocześnie sentencją głoszoną przez patrona naszej szkoły Janusza Korczaka. Wzruszający program artystyczny prezentowany przez dzieci uzupełniły gorące życzenia i podziękowania słane swoim drogim paniom i panom wychowawcom i nauczycielom.



Z każdym słonecznym słonecznikiem wędrowało uczniowskie serce.
Największe w tym dniu zawędrowało do p. Dyrektor niosąc za sobą nie tylko podziękowania i życzenia, ale i szczere gratulacje w związku z otrzymanymi wyróżnieniami: Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Nagrodą I stopnia Prezydenta Miasta Łodzi.

Do życzeń i gratulacji skromnie włączyła się Rada Rodziców działająca przy placówce.


Za udostępnienie fotografii dziękuję panu Prysak.

czwartek, 14 października 2010

Podziękowanie



Bardzo dziękujemy za wszystkie miłe życzenia z okazji dzisiejszego święta.

środa, 13 października 2010

Żałoba w mazowieckiem


W związku z tragicznym wypadkiem busa w Nowym Mieście nad Pilicą i śmiercią 18 osób wprowadzona została w naszym województwie trzy dniowa żałoba. Odwołano wszelkie imprezy rozrywkowo kulturalne, zabawy taneczne i plenerowe. W naszej szkole pamięć osób uczczono minutą ciszy.
Również w związku z zaistniałą sytuacją obchody Święta Komisji Edukacji Narodowej przełożono na piątek. Wyjście do kina zostało odwołane. Nowy termin podamy wkrótce.

wtorek, 12 października 2010


Dnia 14 X wybieramy się do kina Silver Screen na film "Żółwik Sony 50 lat dookoła świata". Do szkoły przychodzimy na godz. 8:00. Do kina wychodzimy ok. 9:40 - po uroczystości z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej i pasowania na pierwszoklasistę. Wracamy ok. 12:40. Cena biletu 15 zł. Pieniążki zbieramy do czwartku włącznie.

wtorek, 5 października 2010

Relacja z Palmiarni.



Rosiczki, dzbaneczniki, muchołówki i tłustosze, czyli rośliny mięsożerne.
Na wystawie w łódzkiej Palmiarni nasi uczniowie podziwiali i kupowali mięsolubne rośliny. Wystawa stała się doskonałą okazją do bliższego przyjrzenie się roślinom, które dzięki swoim samożywnym zdolnościom tak bardzo wyróżniają się w świecie przyrody. Okazy, które można było oglądać pochodziły m. in. z rodzin rosiczkowatych - z najokazalszymi rodzajami muchołówek - dzbanecznikowatych i kapturnicowatych. Rośliny w różny sposób zabiegają o zapewnienie sobie pokarmu. Najczęściej owady przyklejają się do liści. Czasami wpadają w specjalnie utworzone liściowe pułapki. Sarracenia pochłania owady przez swego rodzaju kielichy. A kiedy kielich napełni się usycha i odpada z całą zbędną zawartością.

Bardzo charakterystyczną rośliną jest muchołówka. Ma przekształcone w pułapki liście - wabią one ofiary słodkim nektarem i czerwonym ubarwieniem. Próbujący uciekać owad potrąca jeden z włosków na liściu. To wystarcza! Mięsiste blaszki rośliny błyskawicznie zamykają się i rozpoczyna się proces trawienia. W zależności od wielkości owada, trwa ono od jednego dnia aż do tygodnia. Dzbaneczniki w naturze mogą osiągać wielkie rozmiary. Zdarzało się, że w ich zbiornikach-pułapkach znajdowano szkielety małych gryzoni i ptaków. Dlatego mówimy, że te rośliny są mięsożerne, a nie owadożerne.
Ciekawostka : to wybredni smakosze. Zawsze zanim zjedzą potrawę najpierw jej próbują. Mięso dla roślin musi być pierwszej świeżości, a to oznacza żywe stworzenia w codziennym menu. Po drugie roślina nie jada byle czego – nie są żarłoczne, lubią latające pszczoły, muchy ale też małe ssaki.
Jeden liść muchołówki zamyka się tylko dwa razy w życiu i tylko wtedy gdy ma określonej wielkości muchę …

opr. EDYTA KOWALSKA
;)
Dziękuję niezastąpionej Pani Edytce za sumienną i systematyczną pomoc.

poniedziałek, 4 października 2010

Zaproszenie



Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców na konsultacje, które odbędą się w czwartek 7 X br. o godzinie 17:00. Osoby, z którymi koniecznie musimy się spotkać znajdą informacje w zeszytach do korespondencji.

W dniu jutrzejszym, jeśli pogoda nam pozwoli idziemy z dziećmi na spacer do lasu. Prosimy o odpowiednie ubranie dzieci. Lekcje odbywają się bez zmian.

Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena  Teresa Reczulska
Nie wolno niczego nie robić jeżeli nie można zrobić wszystkiego. Turgieniew