„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew

„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego,  że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew
Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena Reczulska - Nauczyciel wspierający

Łódź, Poland
Pedagog specjalny, nauczyciel wspierający w klasie I.

Obserwatorzy

sobota, 14 maja 2011

HURRA - POZNAMY NATURĘ ZIEMI KASZUBSKIEJ.

W dniach 11-13 maja br. uczniowie klas I c, III a, III b odwiedzili Kaszuby przebywając na Zielonej Szkole w miejscowości Wdzydze Kiszewskie.
Tę wielką przygodę rozpoczęła wizyta w Toruniu i spływ spokojnymi wodami królowej polskich rzek - Wisły. Miasto Mikołaja Kopernika powitało dzieci piękną, słoneczną pogodą. Spacer po starówce, słodkie toruńskie pierniczki i katarzynki, kontrola stopnia nachylenia "krzywej wierzy" i inne arcy ciekawe historie dobrze nastroiły młodych podróżników.

Pensjonat "Danuta" położony nad pięknym jeziorem Wdzydze został zdobyty przez dzieci...ale odpoczywać nie było czasu. Uczniów czekało mnóstwo atrakcji m.in. ognisko ..., ale przede wszystkim poszerzanie zdobytej w szkole wiedzy o praktyczne wiadomości dotyczące tego regionu Polski. Nieocenione będą również doświadczenia zdobyte podczas wspólnego przebywania razem przez 24 godziny na dobę, a także trening samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych. Dzieci poznawały uroki swojego ojczystego kraju, ale i uczyły się siebie na wzajem.

WDZYDZE KISZEWSKIE to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, na Pojezierzu Kaszubskim, na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wody jeziora Wdzydze układają się w niezwykły kształt gigantycznego krzyża. Ponadto region ten obfituje w niekończące się bory, i malownicze wsie. Zabytkiem klasy "o" jest najstarszy i bogaty w etnograficzne eksponaty skansen. Godny uwagi okazał się być również skansen budownictwa drewnianego w Szymbarku, a w nim dom do góry nogami. Pierwsi goście odwiedzili go 12 maja 2007 roku. Obiekt ten stanowi symbol naszych czasów - świata pełnego sprzeczności i zagrożeń, których twórcami są ludzie. Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawiamy kolejne kroki. Mimo lin i innych zabezpieczeń wszyscy tracili "sufit" spod nóg ha, ha, ha... chwiali się a nawet przewracali.

Co jeszcze widzieliśmy? NAJDŁUŻSZĄ DESKĘ ŚWIATA, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa 12 czerwca 2002 roku - jej parametry, to:
daglezja - gatunek drzewa (drzewo sprowadzone do Polski w 1833 roku)
120 lat - wiek drzewa
51,2 m - wysokość drzewa
15 ton - waga drzewa z koroną
37 m - długość kłody
9 ton - waga kłody
36,83 m - długość deski
1100 kg - waga deski
7,5 m3 - objętość deski
34 - tyle osób przenosiło deskę

Byliśmy także w Domu Sybiraka, chatce trapera, kościółku w którym ukryła się cała Polska...przeżyliśmy symulację nalotu bombowego siedząc w bunkrze, piekliśmy chleb.
Wyprawę zakończyliśmy uspokajającym, wyciszającym i leczniczym dwu godzinnym pobytem w Ciechocinku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena  Teresa Reczulska
Nie wolno niczego nie robić jeżeli nie można zrobić wszystkiego. Turgieniew