„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew

„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego,  że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew
Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena Reczulska - Nauczyciel wspierający

Łódź, Poland
Pedagog specjalny, nauczyciel wspierający w klasie I.

Obserwatorzy

sobota, 26 września 2009

10. września 2009r. "Parki i ogrody oczami dzieci".

Odszukać Wenecję w Łodzi?
Doznać objawienie w centrum miasta?...
Urządzić bieg terenowy i świetnie się bawić!!! 
TAK! 
To możliwe nawet w trakcie czwartkowych lekcji. 



Nasi drugoklasiści przeżyli naprawdę wielką edukacyjną przygodę biorąc udział w programie: "Parki i ogrody oczami dzieci" z serii o Parkach Miejskich Łodzi realizowaną dla Telewizji Polskiej przez firmę FOTOGRAFIX ROBERT WILK z grupy medialnej GOODEYE. Odwiedziliśmy Park im.Legionów u zbiegu ulic Pabianickiej, Sanockiej i Bednarskiej oraz Park im. Słowackiego między Pabianicką, Cieszyńską i Al. Politechniki.
Dzieci w bardzo przystępny sposób dowiedziały się, że na terenie Parku im. Słowackiego, dawno temu,  znajdowały się stawy połączone ze sobą licznymi kanałami, które zasilane były wodą z rzeki Jasień. Ze względu na swój charakter park nazwano "Wenecją". Nazwa ta przetrwała prawie do drugiej wojny światowej.
Z parkiem związana jest też historia katolickiej świętej Faustyny Kowalskiej, która to pierwszego objawienia doznała właśnie w Parku Wenecja w lipcu 1924 roku podczas zabawy tanecznej, na którą poszła z siostrą. Miejsce objawienia otoczone jest kultem. Na kasztanowcu rosnącym w północno zachodniej części parku przyczepionych jest wiele obrazków, kwiatów, tablica informacyjna, a pod drzewem palą się świeczki.

Zwiedzając Park im. Legionów dzieci dowiedziały się, że jego część powstała prawdopodobnie w 1888 r. kiedy to wybudowano pałac, w którym mieszkał fabrykant. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego - Łódź Górna. Drugą część parku  przedsiębiorca zakupił w 1905 roku dla swoich wspólników, którym wybudował tam domy. Obecnie mieszczą się w nich Państwowy Dom Dziecka im. S. Jachowicza oraz przedszkole.
W części zabytkowej (były Park Hibnera) znajduje się siedem pomników przyrody: cztery dęby szypułkowe o obwodach pnia od 245 do 380 cm, dwa dęby czerwone o obwodzie 250 cm i 295 cm oraz buk pospolity odmiana czerwonolistna o obwodzie 240 cm.

Po więcej ciekawostek, o których my już wiemy, zapraszam na stronę Spacery po zielonej Łodzi oraz przed ekrany telewizorów, gdzie wkrótce zagoszczą NASZE dzieci.

1 komentarz:

  1. Dzieci zagoszczą na ekratnach telewizorów ; w jakim terminie,na jakim programie i o której godzince???? Poprosimy o anons w zeszycikach informacyjnych :D pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena  Teresa Reczulska
Nie wolno niczego nie robić jeżeli nie można zrobić wszystkiego. Turgieniew