„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego, że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew

„Nie wolno niczego nie robić tylko dlatego,  że nie można zrobić wszystkiego.” Turgieniew
Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena Reczulska - Nauczyciel wspierający

Łódź, Poland
Pedagog specjalny, nauczyciel wspierający w klasie I.

Obserwatorzy

piątek, 2 października 2009

Ruszył program: "Mleko z klasą..."


Na czym polega program Mleko z klasą?

 

„Mleko z klasą” to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci w Polsce. Inicjatywa „Mleko z klasą” wspiera program dopłat unijnych do mleka szkolnego za, który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, wykracza jednak poza jego ramy pod względem zakresu działań.

Program „Mleko z klasą” ma na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności edukacyjnych takich: jak konkursy dla dzieci i szkół, programy edukacyjne a także współpracę z mediami.
W roku szkolnym 2009/10 każde dziecko ma prawo do bezpłatnego kartonika białego mleka w szkole. Wystarczy wziąć udział w programie „Mleko z klasą”, by zapewnić dzieciom dzienną porcję zdrowego napoju. Dzięki systemowi dopłat z Unii Europejskiej oraz wsparciu z budżetu państwa, na których opiera się program, cena kartonika mleczka smakowego wypijanego przez dziecko w szkole podstawowej wynosi maksymalnie 0,21 PLN.

Ceny mleka dostarczanego do placówek oświatowych w roku szkolnym 2009/2010


Rodzaj szkoły / Rodzaj mleka
Mleko białe 200 ml
Mleko smakowe 200 ml
Mleko białe 250 ml
Mleko smakowe 250 ml
Przedszkole
0,31 zł
0,55 zł
0,37 zł
0,63 zł
Szkoła podstawowa
Bezpłatne
0,21 zł
Bezpłatne
0,21 zł
Gimnazjum
0,31 zł
0,55 zł
0,37 zł
0,63 zł
Liceum
0,40 zł
0,61 zł
0,49 zł
0,71 zł


Jak wynika z wieloletnich badań naukowych prowadzonych na całym świecie mleko oraz jego przetwory należą do najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczej. Mleko jest niezbędnym składnikiem codziennej diety człowieka, najlepszym i najtańszym źródłem wapnia. Jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak alergia czy brak tolerancji na mleko, spożywanie mleka powinno stać się nieodłączną częścią codziennej diety każdego człowieka.
Więcej informacji i odpowiedzi na inne ważne pytania znajdziecie Państwo na stronie www.mlekozklasa.pl

Piramida zdrowego żywienia


Podstawą codziennej diety są produkty zbożowe, czyli wszystkie rodzaje pieczywa, produkty z mąki, z nieprzetworzonych ziaren, ryż, kasze: gryczana, jaglana, jęczmienna, kuskus, makarony, płatki zbożowe i ziemniaki, a także fasola i inne nasiona roślin strączkowych. Powinny być one spożywane do każdego posiłku.

Ten rodzaj żywności zawiera węglowodany (dostarczające energii), witaminy z grupy B - niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz selen, wapń i żelazo. Produkty te są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, są też niezbędne do utrzymania odpowiedniej masy ciała i prawidłowych czynności układu pokarmowego. Dodatkowo błonnik zapobiega wystąpieniu wielu chorób (cukrzycy, miażdżycy, otyłości, niektórym nowotworom).
Piramida żywienia
Jedz warzywa i owoce 5 razy dziennie! Zarówno dzieciom jak i dorosłym poleca się wszystkie warzywa i owoce świeże, mrożone, a także w postaci soków. Zalecana ilość warzyw to 4-5 porcji dziennie, a owoców - 3 porcje (1 porcja - 100 g). Produkty te są bogate w witaminy (zwłaszcza A, C i E), minerały (wapń, magnez, potas i żelazo) oraz przeciwutleniacze chroniące przed niektórymi nowotworami, chorobami serca i szybkim starzeniem się skóry. Są niskokaloryczne i stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego.
Mleko i przetwory mleczne (2 szklanki mleka dziennie!) Najlepsze dla starszych dzieci i osób dorosłych są chude jogurty, kefiry, mleko, twarogi oraz sery żółte. Stanowią one ważne źródła wapnia, dostarczają również białka. Wapń niezbędny jest do rozwoju kości. Małym dzieciom, które intensywnie rosną i potrzebują dużo energii zaleca się tłuste mleko potrzebne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i kostnego.
Kilka razy w tygodniu chude mięso i ryby: Ryby oraz drób i jaja poleca się spożywać częściej. Czerwone, chude mięso takie jak wołowina, cielęcina, wieprzowina powinno być spożywane tylko kilka razy w tygodniu. Produkty te stanowią główne źródło białka niezbędnego organizmowi zwłaszcza do wzrostu i regeneracji tkanek, ale zawierają również tłuszcz nasycony, który należy ograniczać w diecie.
Bardzo wskazane są za to tłuste ryby morskie zawierające kwasy tłuszczowe omega - 3, które chronią przed chorobami serca i zawałami, a u dzieci pomagają w prawidłowym rozwoju mózgu i układu nerwowego, podobnie jak tłuszcz z produktów mlecznych.
Tłuszcze tylko 2 razy dziennie: głównie oliwa z oliwek, olej rzepakowy, a rzadziej olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy. Wszystkie, w ilości 2 łyżek dziennie powinny być jedzone w postaci surowej, czyli jako dodatek do surówek, a nie jako olej do smażenia. Należy ograniczać tłuszcze zwierzęce: smalec, słonina, boczek, masło, a także margaryny utwardzone.
Łatwo jest kontrolować ilości tzw. tłuszczy widocznych, czyli masła, margaryny czy oleju, trudniej zaś sprawdzić, jaka ilość tłuszczu „ukryta” jest w mięsie, wędlinach lub ciastkach. Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej obfite w tłuszcze są takie produkty jak: chipsy, paluszki, krakersy, ciastka i ciasta z kremami oraz słodycze i czekolada.
Słodycze kilka razy na miesiąc: Produkty o wysokiej zawartości cukru nie powinny zbyt często pojawiać się w jadłospisie dziecka. Jeśli już - to jako desery po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy zębów. Najlepiej jednak zastępować słodycze owocami.
Nie zapomnij o wodzie: W zdrowej diecie trzeba pamiętać o wypijaniu dziennie ok. 6 szklanek napojów: wody mineralnej, soków owocowych, warzywnych, mleka i umiarkowanej ilości kawy, herbaty.

Podstawą piramidy oraz podstawą do zachowania zdrowia jest regularna aktywność fizyczna (minimum godzinę dziennie) w postaci ćwiczeń, spacerów, jazdy na rowerze i innych.
Każde dziecko powinno poświęcać 60 minut dziennie na zabawę lub aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności. Zbyt mała ilość ruchu jest jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju otyłości. Więc zamiast kupować dziecku nową grę komputerową lepiej zabrać je na narty, łyżwy czy choćby nawet sanki. Nie tylko dziecko będzie miało zapewnioną odpowiednią ilość ruchu, ale także rodzice. Zabawa z dzieckiem to nie tylko frajda dla całej rodziny, ale i sposób na spalenie zbędnych kalorii.

Materiały zaczerpnięte ze strony www.mlekozklasa.pl









1 komentarz:

  1. pisze mama Kubusia , POMYSŁ NA JESIENNA LISTOPADOWĄ SŁOTE ...??????

    DZIECIACZKI ZADOWOLONE Z DOSTARCZANEGO MLECZKA A MOZE CZAS POMYSLEĆ O konkursIE plastycznyM pt. "Skąd się bierze mleko?" A DOSTAWCA MLECZKA MOŻE POMYSLI O TRZECH NAGRODACH DLA POCIECH Z NASZEJ SZKOŁY ????

    OdpowiedzUsuń

Magdalena Teresa Reczulska

Magdalena  Teresa Reczulska
Nie wolno niczego nie robić jeżeli nie można zrobić wszystkiego. Turgieniew